ÓSMY KOLOR TĘCZY

RADZYŃSKIE STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

RSS 2.0

Przekaż nam 1,5% podatku

KRS 0000440013

„Nowy Obraz Ekonomii Społecznej na Lubelszczyźnie” – relacja z konferencji

W dniu 16 października 2014 roku Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny zorganizowała w Krainie Rumianku w Hołownie konferencję pt. „Nowy Obraz Ekonomii Społecznej na Lubelszczyźnie” podsumowującej realizację projektu „Budowanie Nowoczesnego Sektora Ekonomii Społecznej na terenie województwa lubelskiego”. Konferencja nietypowo odbyła się w stodole specjalnie przystosowanej na takie okoliczności. Samą konferencję otworzył zespół Rumenok, który zaśpiewał 2 ludowe pieśni po czym Marian Gil – koordynator projektu powitał gości. Dalej w programie konferencji odbyły się wykłady Iwony Kędziery z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie o tematyce „Ekonomia społeczna na Lubelszczyźnie” oraz Wojciecha Bylickiego – Prezesa Bractwa Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta w Lublinie na temat „Tworzenie miejsc pracy w podmiotach ekonomii społecznej jako szansa na rozwój społeczności lokalnej i przeciw działanie wykluczeniu społecznemu. W międzyczasie gości zabawił niezwykły występ grupy cyrkowej „Mali Wytrwali” prowadzonej przez Stowarzyszenie Wspierania i Rozwoju Wsi Lubelskiej z Zaliszcza, który zachwycił wszystkich gości. Pod koniec konferencji Marian Gil – koordynator projektu „Budowanie Nowoczesnego Sektora Ekonomii Społecznej na terenie województwa lubelskiego” podsumował działania projektowe i przedstawił osiągnięcia Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny. W czasie wystąpienia koordynatora projektu Ochotnicza Straż Pożarna w Chmielowie częstowała przybyłych gości tortem specjalnie przygotowanym na tą okazję. Konferencję zakończył pyszny poczęstunek w formie szwedzkiego stołu przygotowany przez Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego (było m.in. zupa dyniowa, pieczeń po staropolsku z kluskami śląskimi, skrzydełka, jaja po wiedeńsku, wytrawne babeczki, nadziewane szczupaki, różne rodzaje sałatek itp.).

Dodatkowo podczas konferencji odbyła się Giełda Inicjatyw Społecznych podczas której wystawiało się 10 Podmiotów Ekonomii Społecznej:

  1. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Chmielowa, Korony, Marianówki;

  2. Stowarzyszenie Jedności Wsi Branica Suchowolska;

  3. Stowarzyszenie Wspierania i Rozwoju Wsi Lubelskiej;

  4. Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego;

  5. Ochotnicza Straż Pożarna w Chmielowie;

  6. Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Parczewie;

  7. Warsztat Terapii Zajęciowej w Kolembrodach;

  8. Stowarzyszenie Przyjaciół Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim „RAZEM”;

  9. Radzyńskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „ÓSMY KOLOR TĘCZY”;

  10. Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych SIL w Lubartowie.

Wszystkie wyżej wymienione organizacje miały swoje stoiska z najróżniejszymi produktami od ciast, zdrowej żywności po produkty rękodzielnicze. Zachwycały swoją kreatywnością, pomysłowością i przede wszystkim umiejętnościami. Dodatkowo podczas konferencji wszystkie te Podmioty Ekonomii Społecznej przedstawiały i prezentował się wszystkim przybyłym gościom.

Niezwykła atmosfera konferencji przeniosła wszystkich na staropolską piękną wieś. Konferencja w stodole w pięknym rumiankowym krajobrazie i domowej roboty ciasta, desery, chleb, ser, mięso oraz wszystkie te niezliczone rękodzielnicze wyroby przygotowane przez Stowarzyszenia które kultywują tradycje przypomniały jak piękna jest polska wieś.

Ewelina Dębowczyk

Astro

Nasi podopieczni

Szymon Łuba

ZOBACZ WIĘCEJ

ZOBACZ WSZYSTKICH PODOPIECZNYCH

Przekaż 1,5% naszej organizacji

Wspiera nas Varico

Agencja Marketingu Biznesowego B2B Connection

test