Przekaż nam 1,5% podatku
KRS 0000440013
5 maja Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

5 maja obchodzimy Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych – to szczególna okazja, by zwrócić uwagę na godność, równość i prawo do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Ten dzień przypomina, że każdy człowiek zasługuje na szacunek, wsparcie i zrozumienie, a społeczeństwo ma obowiązek tworzyć warunki sprzyjające integracji i przeciwdziałaniu wykluczeniu.
Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, obchodzony w Polsce od 1999 roku, to inicjatywa mająca na celu nie tylko edukację społeczną, ale i budowanie realnej zmiany w postrzeganiu osób z niepełnosprawnością intelektualną.
W połączeniu z Europejskim Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, stanowi silny apel do wszystkich – o tworzenie społeczeństwa, w którym różnorodność nie wyklucza, tylko wzbogaca.
W naszym lokalnym otoczeniu jest jeszcze dużo do zrobienia w zakresie przystosowania przestrzeni do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Ogródki w restauracjach nie są wystarczającym rozwiązaniem, gdy osoba niepełnosprawna nie może wejść, skorzystać z łazienki itp. Brak sygnalizacji dźwiękowych na ulicach.
W mediach oglądamy i czytamy o różnych przypadkach urągających godności człowieka, jak choćby brak możliwości wyjścia z domu, brak tłumacza języka migowego, czy brak możliwości kontaktu pisemnego w urzędach, placówkach służby zdrowia przez osoby niesłyszące.
Kłopotliwe bywa też korzystanie z aplikacji bankowych, wpisywanie kodów widocznych tylko kilka sekund, minutę. Często aplikacje nie mają udźwiękowienia.
Bardzo często w telewizji słyszymy komunikat: „Adres naszego programu widzą Państwo na ekranie” . Twórcy i redaktorzy nie zdają sobie sprawy z tego, że naprawdę nie wszyscy widzą.
Trzeba jednak pamiętać, że zmiany należy zacząć od siebie, od naszego myślenia i chęci poznania osób z różnymi niepełnosprawnościami, aby przestać się bać tego co nieznane, niewiadome.
O prawa osób niepełnosprawnych walczy wiele organizacji pozarządowych i stowarzyszeń działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W tym Radzyńskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych Ósmy Kolor Tęczy
W tej chwili jednym z kluczowych rozwiązań jest podpisanie ustawy o Asystencji Osobistej. Jedna z fundacji na swojej stronie zamieszcza apel o jak najszybsze jej podpisanie https://www.fundacjaavalon.pl/szanuje-nie-dyskryminuje-3-edycja/?fbclid=IwY2xjawKFp-lleHRuA2FlbQIxMQBicmlkETFSRVFFc1ZHUGxrZFAxQnROAR5AWqK5bjxwpVRZeRKjjx14OU-frlOYphHslOkjpkH1lfBrKu0p3tidolVYGQ_aem_00V2qOFPUVPKN3ypSBO6WA
Miejmy nadzieję, że realne funkcjonowanie tej ustawy znacząco wpłynie na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami, jak również ułatwi życie ich opiekunom.
5 maja, 2025 poniedziałek at 4:32 pm