ÓSMY KOLOR TĘCZY

RADZYŃSKIE STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

RSS 2.0

Przekaż nam 1,5% podatku

KRS 0000440013

Pierwsza Radzyńska Paraolimpiada „Tęczowe Zabawy”- relacja

Niedziela 17 listopada 2013. Długo oczekiwany dzień I- szej Radzyńskiej Paraolimpiady zorganizowanej przez Radzyńskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „ Ósmy Kolor Tęczy”.

Od rana na halę sportową nadciągały grupy kibiców . Z minuty na minutę robiło się coraz głośniej i bardziej kolorowo.

Paraolimpiada rozpoczęła się Paradą Zawodników przy dźwiękach hymnu Stowarzyszenia wykonanego „ na żywo” przez samych autorów- Jacka i Michała Musiatowiczów. Następnie wszystkich powitał Prezes Wiesław Trykacz . W krótkim przemówieniu podkreślił kluczową rolę wszystkich ludzi dobrej woli oraz przedstawił istotę paraolimpiady. Najważniejsze, by wziąć udział i być razem.

Prowadzącymi byli Janusz Wlizło – pomysłodawca 27 stacji sportowych, Mariusz Szczygieł i Tomasz Jurkiewicz, którzy dopingowali zawodników i animowali zabawy publiczności.

Bacznie obserwowali zmagania 57 zawodników na 27 stacjach sportowych. Uczestnicy zdobywali Tytuł Mistrza Paraolimpiady pokonując kolejne stacje ( po ukończeniu konkurencji sędziowie stawiali pięczątkę). Celowo stacji sportowych było więcej niż miejsc na pieczątkę w paszporcie, aby każdy mógł wypełnić cały paszport, dopasować konkurencje do swoich możliwości

W grupie startujących były nie tylko osoby niepełnosprawne, ale również dzieci zdrowe. Tego dnia nie było widać między nimi różnicy. Każdy starał się na miarę swoich sił, z uśmiechem i zaangażowaniem zaliczać poszczególne konkurencje. . Dla niektórych samo wejście na tak duży obiekt jakim jest hala było wyzwaniem, ale opiekunowie czuwali nad bezpieczeństwem zawodników i pomagali w zmaganiach wspierani przez wolontariuszy. Publiczność (ze szkół, które wymienię w dalszej kolejności) równie gorąco motywowała wszystkich zawodników.

Po ukończeniu sportowych zmagań i obradach jury w składzie przewodniczący Grzegorz Szram, Leszek Gumieniak, Edyta Gumieniak, Bernarda Jóźwik oraz Tomasz Jurkiewicz wszyscy zawodnicy otrzymali złote medale, pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Każdy jest Mistrzem.

Rozstrzygnięte zostały również konkursy dla publiczności:

– na piosenkę kibica;

– najbardziej odlotową drużynę;

-najbardziej kolorowy transparent;

– na plakat promujący radzyńską paraolimpiadę.

Inwencja twórcza uczniów i wychowawców ze szkół, które dopingowały zawodników była naprawdę ogromna.

Ambasadorem Paraolimpiady „ Tęczowe Zabawy” był Robert Pawłowicz. Robert zwany „ Niezniszczalnym” jest jednym z niewielu biegaczy o kulach, który startuje w maratonach, pokonując kilometry na równi ze zdrowymi sportowcami. Pokazuje, że warto walczyć o swoje marzenia. Osoby niepełnosprawne muszą włożyć więcej wysiłku, ale i one mogą osiągać sukcesy, również w sporcie. Mówił, jak bardzo potrzebne są takie inicjatywy. Na rzecz Stowarzyszenia podarował jeden ze swoich licznych pucharów. Będziemy patrzeć na ten puchar i motywować się do działania… bo przecież Robert by się nie poddał … to my też nie. Postawa Roberta jest ważna szczególnie dla nas, osób dorosłych. Czasem brakuje nam odwagi i wiary by sięgać po własne cele. Okazuje się, że można i naprawdę warto.

Niesamowita była również część artystyczna. Nieprawdopodobny pokaz ludzkich możliwości Mistrza Jurija Ziniewicza. „ Człowiek Rekord” , który w swoich pokazach prezentuje nie tylko siłę fizyczną, ale także potęgę filozofii. Przyjechał specjalnie na Paraolimpiadę i myślę, że zapamiętamy ten występ na długo. Tych, którzy chcieliby pooglądać sobie niesamowite pokazy odsyłam na stronę internetową http://jurijziniewicz.pl//.

Paraolimpiadę wieńczyła wspólna dyskoteka. Oprawą muzyczną zajął się Jarek Stefaniak, jak zwykle profesjonalnie i jak zwykle ciepło i serdecznie.

Radość, optymizm i dynamika na plakatach i banerze promującym I Radzyńską Paraolimpiadę to zasługa Pana Janusza Wlizło – ciężko byłoby wykonać coś bardziej przemawiającego do wyobraźni i serc . Kawał dobrej i POTRZEBNEJ roboty. Panie Januszu, czas barw zatrzymał Pan nie tylko na papierze i na hali pośród konkurencji, które, Pan zorganizował

To Pan tak pięknie pokazał wszystkim czym jest ÓSMY KOLOR TĘCZY.

Impreza nie byłaby możliwa, bez wsparcia sponsorów, zaangażowania ludzi dobrej woli , rodziców ze stowarzyszenia i cudownych wolontariuszy.

Organizatorów wspierała grupa ponad 60-ciu wolontariuszy, którzy pomagali zarówno w prawidłowym przebiegu zawodów jak i w przygotowaniu poczęstunku. Wspierali zawodników podczas konkurencji sportowych, dbali o zapewnienie poczęstunku dla przybyłych gości oraz zatroszczyli się o ogólną atmosferę podczas całej imprezy. Jak potwierdzili organizatorzy, impreza nie odbyłaby się bez bezinteresownej pomocy młodzieży, która pomagała nie tylko podczas trwania imprezy, ale też przy sprzątaniu. Organizatorzy dziękują Paniom z kuchni internatu ZSP za przygotowanie pysznego bigosu , wolontariuszom z Zespołu Szkół w Białce – opiekun Agnieszka Lewczuk , wolontariuszom z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Pawła II w Radzyniu Podlaskim – opiekunowie Bożena Kotowska i Renata Sieromska ,wolontariuszom z gimnazjum w Woli Osowińskiej – opiekun Barbara Swędra oraz wolontariuszom z „Ósmego Koloru Tęczy”

Serdecznie dziękujemy wszystkim szkołom, które dzielnie wspierały zawodników. Tego dnia byli z nami :

Zespół Szkół w Ulanie- Majoracie, Zespół Szkół w Wohyniu, Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyniu Podlaskim, Zespół Szkół im. Seweryna Czetwertyńskiego w Suchowoli,  Gimnazjum nr 1 w Radzyniu Podlaskim, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim, Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim, Szkoła Podstawowa nr 2 w Radzyniu Podlaskim, Szkoła Podstawowa w Lisiowólce, Szkoła Podstawowa w Ostrówkach, Gimnazjum w Czemiernikach, oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kolembrodach.

Ta niedziela była niezwykła, gdyż okazało się, że potrafimy być razem. Dla dzieci biorących udział w Paraolimpiadzie był to dzień pełen pozytywnych emocji, test zmagań z własnymi słabościami, wydarzenie, które pozostanie na długo w pamięci motywując do stawiania czoła przeciwnościom dnia powszedniego.

Dziękujemy mieszkańcom Radzynia Podlaskiego i powiatu radzyńskiego za to że znaleźli trochę czasu na uczestnictwo w I-szej Radzyńskiej Paraolimpiadzie . Każdy człowiek ma prawo do marzeń, radości. Niepełnosprawność nie jest zaraźliwa.

Świat stał się lepszy, kolorowy. Mam nadzieję, że nie tylko na jedną niedzielę.


Kategoria: WYDARZENIA


Warning: Undefined variable $author_ID in /home/server592969/ftp/wp-content/themes/rainbow/single.php on line 18
Michanio

Warning: Undefined variable $author_ID in /home/server592969/ftp/wp-content/themes/rainbow/single.php on line 20

Nasi podopieczni

Agnieszka Bogusz

ZOBACZ WIĘCEJ

ZOBACZ WSZYSTKICH PODOPIECZNYCH

Przekaż 1,5% naszej organizacji

Wspiera nas Varico

Agencja Marketingu Biznesowego B2B Connection

test